JÁNOS, A VITÉZ! július 25. péntek 20:30 Városháza udvar

Becsület, bátorság, tisztesség, hűség, erő… sok gyerek ma azt mondaná, a Pókember, Superman, netán Thor jellemvonásait soroljuk. Ám erről szó sincs, hiszen „vannak nekünk igazi és remekül megírt hazai hőseink is: Hunyadiak, Dugovics Titusz, vagy akár maga János vitéz” – sorolja Mogyoró Kornél. A Magyarország legjobb jazz ütőhangszerese-díjat többször elnyerő zenész, előadó azt is elárulta, gyerekkora óta erős hatással volt rá Petőfi nagyszerű figurája. „Aki egy kitalált szereplő, de egyes nézetek szerint egy hús-vér ember, Nepomuki János története ihlette Petőfit.

Alig 18 évesen az egyik első színházi munkám is „ő volt”, hiszen a Kecskeméti Katona József Színház János Vitéz előadásában, mint kórustag álltam a színpadon. Később is láttam a történetből készült darabokat, természetesem többször is olvastam magát a művet, persze láttam Jankovits Marcell rajzfilmjét is. Egyszer újra magam is részese lehettem egy gyerekeknek készült előadásnak. De közben egyre jobban ért a fejemben az, hogy nekem más képem van erről a történetről, én János Vitéz történetét eggyel komolyabbnak, mélyebbnek gondolom egy szórakoztató, mesés történetnél. Bár nem vagyok sem színész, sem rendező, de gyakran gondoltam arra, hogy jó lenne, egyszer feldolgozni saját koncepciómban a történetet. Végül, mondhatjuk, hogy a fordulatot a Covid hozta, ugyanis abban a rendkívül nehéz időszakban jelent meg egy olyan MMA pályázat, amelyet elnyerve lehetőségem volt a bennem élő képet színpadra álmodni két nagyszerű baráttal és művésszel: Tarján Veronikával (a Fonogram-díjas Veronaki zenekar énekese) és Orosz Ákos (Junior Príma-,Soós Imre-és Kaszás Attila-díjas) színművésszel. Az eredeti Petőfi szövegekre építkeztünk, de két felvonás helyett mi egyben adjuk elő a művet.  Veronika és Ákos rendkívüli tehetségének, és erős próza előadásának, a zenémnek és a nézők képzeletének egyformán nagy szerepe van a 60 perces előadásban, hiszen ez nem egy nagyszínházi, sokszereplős mese, óriás díszletekkel, mozgalmas jelenetekkel, hanem egy helyben ülős, zenés kamaradarab.

 

A nézőkkel közösen a képzeletünk segítségével, a lelkünk összehangolásával utazunk és válunk együtt Kukorica Jancsiból János Vitézzé. Petőfi remekműve annakidején énekenként jelent meg az újság hasábjain, s eredetileg ott ért véget, mikor János hazatér és megtudja, hogy Iluska meghalt. Az olvasók viszont nem érték be ezzel, szinte követeltek egy másfajta befejezést, amelyet a költő aztán meg is adott nekik, griffmadárral, Tündérországgal, Iluska feltámadásával. Így lett eredetileg tragikus történetből egészen mesés a mű.

Magam egyszemélyes zenekarként működöm a színpadon, egy looperrel (digitális felvevő, ami képes a lejátszott hangokat felvenni, tárolni és azonnal visszajátszani), rengeteg hangolt és hangolatlan ütőhangszerrel, Veronika és Ákos pedig a próza mellett énekesi feladatokat is vállalnak.”

A János vitéz szincert, azaz egy színdarab és egy koncert jellemzőinek egyedi összefonódásából született alkotást július 25-én, 20.30-tól a Városháza udvarán láthatja a közönség a Szentendrei Teátrum műsorán.

Az interjú a Pilis-Dunakanyar Hírmondó 2025. júliusi számában jelent meg.