5 éves az IZP – Kiss Róbert: The second sex és Vasas Művek: EXIsT
2022-08-06 @ 20:00 - 21:30
1500FtAz Imre Zoltán Programot 2017 januárjában hirdette meg a Nemzeti Kulturális Alap. A program célja lehetőséget biztosítani ifjú művészek számára a bemutatkozáshoz, segíteni pályakezdésüket. A program kiemelten támogatja a pályakezdő alkotók társművészetekkel együttműködésben születő új alkotásait, azok találkozását a közönséggel, valamint a korszerű táncművészetet népszerűsítő komplex, interaktív oktatási kezdeményezések szervezését. Emellett hangsúlyt fektet a nemzetközi kapcsolatok építésére, és a külföldön elérhető szakmai programokon való részvétel támogatására. A programmal az 1997-ben elhunyt kiemelkedő alkotó emlékét is ápolja a Nemzeti Kulturális Alap. Imre Zoltán művészetét a nyitottság, a kísérletezés és a komplex színházi gondolkodás jellemezte, aki kitüntetett figyelmet fordított az ifjú, tehetséges koreográfus és táncművész nemzedékre. Öröksége követendő példa a táncművész társadalom minden generációja számára. A kollégium vezetője Pataki András, a Szegedi Kortárs Balett igazgatója. A kollégium tagja: Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház ügyvezető igazgatója, Nagy Zoltán, a Sín Kulturális Központ igazgatója és Kovács Gerzson Péter, a TranzDanz művészeti vezetője.
A szentendrei válogatásban estén át mutatunk be koreográfiákat a pályaművek sokszínű palettájáról, mára már neves táncművész előadóktól, alkotóktól épp úgy, mint a legfrissebb művekből. A táncesteken kívül filmvetítésekkel, szakmai beszélgetésekkel és a Dunakorzón megvalósuló szabadtéri performanszokkal várjuk a közönséget.
A második estén újabb két produkciót köszönthetünk.
Kiss Róbert: The second sex
„A férfi a Szubjektum, a nő a Másik”.
Beauvoir kritikájában megemlíti, hogy míg a férfiakhoz olyan pozíciókat rendelnek mint, tudat, a szellem és ész, addig a nőt a történelem folyamán gyakran negatív, vagy gyengeséget tükröző jelzőkkel szokás illetni, kiemeli még, hogy a filozófiatörténetben a dichotómiák, ellentétpárok formájában reprezentálódik a két nem a helyett, hogy a nőt is, mint önmaga felett rendelkező szubjektum értelmeznék.
A könyv első kötete a huszadik század közepén jelent meg, azonban témája még napjainkban is izgalmas és elgondolkoztató. A 21. század társadalmi változásai különös hangsúly fektetnek az elfogadásra, és igyekeznek teret adni a szabadságnak akár férfias nők, vagy nőies férfiak legyenek szóban.
Nők vagy férfiak, mind kölcsönhatásban vagyunk, a modern kor egyik pozitív kinyilatkoztatása, hogy a női nem komplementer a férfival, nem más, nem kisebb, nem halványabb, ugyanott van, csak máshol.
Alkotó: Kiss Róbert
Táncosok: Wéninger Dalma, Nyeste Adrienn
Zene: Mádi László
Fény: Szabó Dániel
Mentor: Duda Éva
Vasas Művek: EXIsT
Jelenkori társadalmunk felveti a kérdést, mit is jelent Nőnek lenni a mai és mindenkori világban. Az előadás táncnyelvében, vizuális és zenei világában fellelhető a 21. század dinamikája, nyersessége. A két nő kíméletlen őszinteséggel és humorral keresi a válaszokat, hogyan képesek kiteljesedni és megküzdeni önnön tükörképükkel, függőségeikkel, és legnagyobb ellenségükkel, az idővel.
Előadók: Esterházy Fanni, Vasas Erika
Zene: Halász Gábor
Jelmez: Pintér Áron
Dramaturgia, szcenográfia: Molnár Péter
Koreográfus: Vasas Erika
Előadás időtartama: 45 perc
Támogatók:
Nemzeti Kulturális Alap Imre Zoltán Programja.